Jdi na obsah Jdi na menu
 


velikonoční nápady

8. 4. 2009

VELIKONOCNÍ NÁPADY!

Velikonoce. Pro někoho svátky jara pro jiného ten nejdůležitější moment víry. Každý má své zvyklosti - někdo zdobí kraslice, jiný plete pomlázky, někdo se pouze těší, že zůstane doma a nebude muset do práce.

Pro ty, kteří chtějí být alespoň trošičku kreativní, jsem připravila několik neobvyklých způsobů zdobení velikonočních vajíček.

Kuřátko ve vajíčku

Další z neotřelých velikonočních nápadů. Rádi si zdobíte váš byteček velikonočními ozdobami Pak tato roztomilá ozdoba nesmí ve vaší výzdobě chybět. Jistě vás také potěší jednoduchá výroba. Kuřátko usazené v nakřáplém vajíčku máte hotové raz dva.

Velikonoční kraslice jinak

Technika pomocí sloupávacích barev nasklo. Nebaví vás tradiční technika malování velikonočních kraslic Neustálé namáčení špendlíku do vosku Potom využijte tuto techniku. Postačí vám pouze sloupávací barvy na sklo a výsledek je až neuvěřitelně podobný klasickým kraslicím.

Zdobení vajíčka stuhou

Pokud hledáte hezké a časově i manuálně nenáročné zdobení vajíček, ozdobte vajíčko barevnými stuhami z různých materiálů a vzorů. V podstatě se jedná se o nalepování stuhy na vajíčko. Navíc je tato tecnika vhodná i pro práci s dětmi.

Jednoduché ozdoby na Velikonoce - slepička, kuřátko, kohoutek

Rovněž tento tip na pěkné velikonoční ozdoby je velmi jednoduchý. Stačí si koupit v papírnictví (nebo v obchůdku výtvarných potřeb) barevné chlupaté drátky a dát se do práce. Můžete vytvořit slepičku, kuřátko či kohoutka, ty pravé symboly Velikonoc.

Velikonoční zvířátka na špejli

Potřebujeme: barevný a bílý papír, špejle, lepidlo, nůžky, případně izolepu

Na barevný papír si předkreslíme obrysy jednotlivých zvířátek - kuřátko, beránka, zajíčka... Můžeme použít velikonoční vykrajovací formičky, které obkreslíme. Dokreslíme očička. Pak vystřihneme a zezadu přilepíme špejli - buď izolepou nebo proužkem papíru potřeným lepidlem.

Budeme potřebovat:
Barevné chlupaté drátky (červený, zelený, bílý a žlutý)
Kleště
Tužku
Papír

Postup:
1.Předkreslíme si šablonu na papír.
2.Podle šablony vytvarujeme tělíčko. Slepičku tvoříme z červeného, kohoutka ze zeleného a kuřátko ze žlutého drátku (viz 1. obrázek dole).
3.Dále tvoříme křídlo. Můžeme buď podle šablony, nebo od oka (vytvoříme ovál, který potom zamotáme vzadu s ocáskem).
4.Kuřátko už jen doplníme o zobáček a nohy. To samé provedeme i u kohoutka a slepičky, ale nejdříve zamotáme ocásek. U slepičky vytvoříme ocásek do tvaru oček a u kohoutka budeme mít ocásek delší, kde jednotlivé drátky zatočíme (viz 2. obrázek dole).
5.A máme hotovo. Stačí už jen tyto Velikonoční ozdoby naaranžovat třeba na větvičky rozkvetlého zlatého deště.

Velikonoční vajíčka zdobená vlnou - velmi jednoduché i pro děti

Jako první nápad pro nastávající velikonoční svátky jsem si pro vás připravila, velmi jednoduché nazdobení vyfouknutého vajíčka, které zvládnou hravě i děti. Je to také velmi levné, neboť k ozdobení stačí ústřižky vlny a lepidlo, což má většina z nás neustále doma. Tak s chutí do toho.

Potřebujeme:
Vyfouknutá vajíčka mohou být i hnedá, různě barevné kousky vlny, tuhé lepidlo, špejli a nůžky.

K dozdobení pentle a stužky.

Vyfouknuté vajíčko si navlékneme na špejli a do jedné třetiny potřeme lepidlem (potřeme i okraje kolem dírky, kterou jsme vytvořili při vyfukování vajíčka).
Hned u špejle položíme na namazané vajíčko vlnu a začneme pomalu kolem dokola obtáčet.

Pak opět natřeme vajíčko lepidlem a pokračujeme tak dlouho, dokud

vajíčko neobtočíme celé. Zbytek vlny odstřihneme. (Lepidlo nanášíme postupně, abychom se jím zbytečně při obtáčení neušpinili.)Barvu vlny můžeme dle chuti střídat. Pokud budeme chtít vajíčko uvázat třeba na větvičku Zlatého deště, tak jednoduše dírkou, která nám po vyfouknutí vajíčka zůstala provlékneme pentli a uděláme mašličku.

Velikonoční kytice

Materiál a potřebné nářadí: Špejle, vyfouklá vejce, barevné stužky

Postup: Do bílé nebo hodně světlé vázy či džbánu dáme suché květy - nejlépe nevěstin závoj. Na delší špejle pak napichujeme vyfouklá bílá nebo obarvené vejce. Pod každé vejce uvážeme bílou nebo barevnou stužku a naaranžujeme do kytice.

Stojánky na vajíčka

Materiál a potřebné nářadí: Barevné kreslící čtvrtky, nůžky, lepidlo na papír

Postup: Nejjednodušší stojánek vyrobíme z proužku papíru. Použijeme barevnou kreslící čtvrtku, nastříháme ji na proužky 14 cm dlouhé a 3 cm široké. Oba kratší konce slepíme. Obdobný stojánek získáme, když na delší straně proužku nastříháme různě velké klíny, aby nám připomínal trávu. Kratší konce slepíme a po zaschnutí do stojánku vložíme vejce.

KRABIČKA NA DROBNOSTI: Materiál: dřevěná krabička, ubrousek, Dispercol, akrylová barva, bezbarvý lak. Krabičku natřeme bílou barvou, po zaschnutí základové barvy vytvoříme otisky pomocí molitanové houbičky namočené ve žluté tempeře nebo akrylové barvě. Nalepíme vzory, které jsme vystřihli z vrchní vrstvy ubrousku. Opět necháme dobře uschnout. Na závěr zafixujeme lakem.

stačí vytisknout..=)=)

www.velikonocni-blogus.blog.cz

www.velikonocni-blogus.blog.cz
 • Můj Velikonoční deník
 • Velikonoční bleskovky
 • Velikonoční Tapety
 • Sněženky a Bledule
 • Velikonoční příběhy
 • Velikonoční tv program na rok 2009

  Autorův profil

  3

  Více

  Zpráva autorovi

  Dobrá Píseň pusť si ji.

  Počet lidí z cizích zemí.

  free counters
  TOPlist

  Mám druhý web pokud se chceš podívat klikni: Tady

  Řehtačka na vyrobení!=)

  22.1.2008 13:25 || Vyrábíme velikonoční dekorace
  Velikonoční klapačka

  Velikonoční řehtačku zná určitě každý. O klapačce se to už říci nedá, i když je konstrukčně jednodušší. Pokud máte chuť si zaklapat, zkuste si ji s námi vyrobit.

  Potřebujeme

  Seznam materiálu:

  Na výrobu klapačky budeme potřebovat kousek násady od koštěte, pilku, lepidlo. Dále pak asi 20cm dlouhé, 2cm silné a 3,5-4cm široké prkénko a dva dřevěné kolíčky.

  Postup

  1

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 1. krok V pokosnici si prkénko přesně nakolmo zakrátíme na délku 20cm, z násady koštěte uřízneme dva kusy v délkách 20 a 10cm.

  2

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 2. krok Na prkénku si pomocí úhlopříček vyznačíme střed. Na stavitelném vrtáku si nastavíme průměr kulatiny. Násady mají většinou průměr 25mm.

  3

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 3. krok Prkénko si podložíme, správné nastavení průměru si můžeme nejprve vyzkoušet na odřezku, při vrtání kontrolujeme kolmost k podložce.

  4

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 4. krok Konce kulatiny přesadíme o 3,5cm a pomocí úhelníku označíme. Na čela kulatiny si tužkou orýsujeme čep a rozpor kulatiny, které potřebujeme vyříznout.

  5

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 5. krok Výrobu rozporu nám usnadní, předvrtáme-li si nejprve jeho konec vrtákem vhodného průměru. Při vrtání je vhodné si kulatinu zafixovat, aby se vrták nesmekl.

  6

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 6. krok Zbytek rozporu dořízneme malou pilkou. Stejně tak i čep, který do něj zapadá. Nemáme-li malou pilku, můžeme použít plátek pilky na kov.

  7

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 7. krok Pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku všechny hrany a styčné plochy zkulatíme, aby čep a rozpor umožňovaly volný pohyb.

  8

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 8. krok Díly na klapačku jsou připravené a opracované, zbývá jen je sesadit a pomocí dřevěných kolíčků spojit.

  9

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 9. krok Zasuneme čep do rozporu a půl centimetru povysuneme, potom čep zároveň s rozporem provrtáme. Delší kulatinku prkénkem prostrčíme tak, aby konec s rozporem 5cm vyčníval, prkénko i s kulatinkou zboku provrtáme.

  10

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 10. krok Dřevěné kolíčky natřeme disperzním lepidlem (např. Herkules) a malým kladívkem vklepneme do předvrtaných otvorů. Dáme pozor, abychom čep s rozporem neslepili napevno. Přesah kolíčků odřízneme a zabrousíme.

  11

  Velikonoční klapačka: Podrobný postup - 11. krok Hotovou klapačku můžeme nechat v přírodním tónu nebo ji barevně povrchově upravit.

  Zdobené vejdumky

  Zdobené vejdumky

  Zdobené vejdumky

  Vlevo: Potřebujeme: vyfouknuté vajíčko, svíčku v kalíšku, špendlík, tužku, barvivo na vejce, stuhu

  Do konce tužky zapíchneme špendlík. Zapálíme svíčku a v rozehřátém vosku namáčíme špendlíkovou hlavičku. Voskem vytváříme na vajíčku různé vzory. Barvu na vejce připravíme podle návodu a vajíčko do ní ponoříme - v horké vodě se vosk sloupne. Nakonec můžeme vajíčko uvázat na stuhu.

  Vpravo: Potřebujeme: vyfouknuté vajíčko, barevný papír, barevné centropeny, stuhu, korálek

  Na vajíčko nakreslíme obličej. Z papíru složíme malou "večerníčkovskou" čepičku, v jejímž vrcholku uděláme díru. Čapku nasadíme vajíčku "na hlavu" a vejcem i dírou v čepičce protáhneme stuhu. Vespod stuhu upevníme korálkem, pod nímž uvážeme mašli.

 •  

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář